ITT Cannon, LLC D38999/20FB5PN-LC
D38999/20FB5PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB5PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20FB5PN-LC.pdf
Availability of D38999/20FB5PN-LC
QUANTITY
D38999/20FB5PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB5PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB5PN-LC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB5PN-LC
Related LinksD38999/2, D38999/20FB5PN-LC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20FB5PN-LC Details Description
Related parts for D38999/20FB5PN-LC
CONN RING 16-22 AWG #4 PL-GRIP datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPL 122X32 BLU/WHT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 865MA 150 MOHM datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 20V 5.50A STRAP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RING 2AWG STUD #6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 33W 36-75VIN 10A datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 2.9A 173 MOHM TH datasheet.pdf