Stackpole Electronics Inc. WW1JT30R0
WW1JT30R0 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JT30R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JT30R0.pdf
Availability of WW1JT30R0
QUANTITY
WW1JT30R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JT30R0
Internal Part NumberEIS-WW1JT30R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JT30R0
Related LinksWW1J, WW1JT30R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JT30R0 Details Description
Related parts for WW1JT30R0
SPLICE PIN TIP PLUG/BANANA RED datasheet.pdf
BACKSHELL DB25 MET PLASTIC 3WAY datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
XFRMR AUTO 115/230V 1000VA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN FERRULE 5AWG BLUE datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RF SWITCH SPDT PIN DIODE 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf