Intersil X1288S16-2.7T1
X1288S16-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X1288S16-2.7T1
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC
Datasheet Download
X1288S16-2.7T1.pdf
Availability of X1288S16-2.7T1
QUANTITY
X1288S16-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X1288S16-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X1288S16-2.7T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.8 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X1288S16-2.7T1
Related LinksX1288S1, X1288S16-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X1288S16-2.7T1 Details Description
Related parts for X1288S16-2.7T1
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf