Intersil X40035S14I-BT1
X40035S14I-BT1 picture photo
Mfg. Part Number
X40035S14I-BT1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC
Datasheet Download
X40035S14I-BT1.pdf
Availability of X40035S14I-BT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X40035S14I-BT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X40035S14I-BT1
Internal Part NumberEIS-X40035S14I-BT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMulti-Voltage Supervisor
Number of Voltages Monitored3
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset TimeoutAdjustable/Selectable
Voltage - Threshold1.3V, 2.9V, 4.6V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOICN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X40035S14I-BT1
Related LinksX40035S, X40035S14I-BT1 Datasheet, Intersil Distributor
X40035S14I-BT1 Details Description
Related parts for X40035S14I-BT1
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 150POS VERT PCB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING SLATE 25' datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 50W TO204AD datasheet.pdf
TERM BLK HORIZ MOD BOX 50MM 10C datasheet.pdf