Intersil X9251UV24IZ-2.7T1
X9251UV24IZ-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X9251UV24IZ-2.7T1
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC XDCP QUAD 256TP 50K 24-TSSOP
Datasheet Download
X9251UV24IZ-2.7T1.pdf
Availability of X9251UV24IZ-2.7T1
QUANTITY
X9251UV24IZ-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9251UV24IZ-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X9251UV24IZ-2.7T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Industrial Controls
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site 24/Dec/2013
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits4
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)300
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package24-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9251UV24IZ-2.7T1
Related LinksX9251UV2, X9251UV24IZ-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X9251UV24IZ-2.7T1 Details Description
Related parts for X9251UV24IZ-2.7T1
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 8A ITO220AC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 657K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf