| Internal Part Number | EIS-XBP24-BCIT-001J | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | XBee™ Family Chart | |
| PCN Obsolescence/ EOL | XBee RF Modules 05/Mar/2012 Xbee/PRO ZigBee S2/S2B EOL 19/Nov/2015 | |
| PCN Design/Specification | Release of XCTU 6.2 16/Jun/2015 | |
| Modulation | - | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | 250kbps | |
| Power - Output | 10dBm | |
| Sensitivity | -102dBm | |
| Serial Interfaces | UART | |
| Antenna Type | Integrated, Chip | |
| Memory Size | - | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 47mA | |
| Current - Transmitting | 205mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |