Xilinx XC2V1000-4FGG256C
XC2V1000-4FGG256C picture photo
Mfg. Part Number
XC2V1000-4FGG256C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 172 I/O 256FBGA
Datasheet Download
XC2V1000-4FGG256C.pdf
Availability of XC2V1000-4FGG256C
QUANTITY
XC2V1000-4FGG256C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V1000-4FGG256C
Internal Part NumberEIS-XC2V1000-4FGG256C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs1280
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits737280
Number of I/O172
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V1000-4FGG256C
Related LinksXC2V1000, XC2V1000-4FGG256C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V1000-4FGG256C Details Description
Related parts for XC2V1000-4FGG256C
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
TRIM KIT RAMP TRIM WITH MITER datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ENCODER OPT 20POS 2"CBL datasheet.pdf