Xilinx XC2VP50-8BFG957I
XC2VP50-8BFG957I picture photo
Mfg. Part Number
XC2VP50-8BFG957I
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 5648 CLBs, CMOS, PBGA957 IC
Datasheet Download
XC2VP50-8BFG957I.pdf
Availability of XC2VP50-8BFG957I
QUANTITY
XC2VP50-8BFG957I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2VP50-8BFG957I
Internal Part NumberEIS-XC2VP50-8BFG957I
Delivery TimeIn stock, ship XC2VP50-8BFG957I today
SeriesXC2VP50-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs5648
Number of Terminals957
TechnologyCMOS
Feature5648 CLBS
Package CodeHBGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY, HEAT SINK/SLUG Meter
Surface MountYES
Width40 mm
Length40 mm
Moisture Sensitivity Level4
Peak Reflow Temperature (Cel)245
Combinatorial Delay of a CLB-Max-
alternates-
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC2VP50-8BFG957I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC2VP50-8BFG957I
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC2VP50-, XC2VP50-8BFG957I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2VP50-8BFG957I Details Description
Related parts for XC2VP50-8BFG957I
RES ARRAY 2 RES 8.2K OHM 0404 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 300A DO205AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
KIT MASTER DEV HS ES RF MODULES datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf