Xilinx XCR3064XL-7VQG100I
XCR3064XL-7VQG100I picture photo
Mfg. Part Number
XCR3064XL-7VQG100I
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 64MC 7NS 100VQFP
Datasheet Download
XCR3064XL-7VQG100I.pdf
Availability of XCR3064XL-7VQG100I
QUANTITY
XCR3064XL-7VQG100I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCR3064XL-7VQG100I
Internal Part NumberEIS-XCR3064XL-7VQG100I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesCoolRunner XPLA3
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 1K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max7.0ns
Voltage Supply - Internal2.7 V ~ 3.6 V
Number of Logic Elements/Blocks4
Number of Macrocells64
Number of Gates1500
Number of I/O68
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCR3064XL-7VQG100I
Related LinksXCR3064XL, XCR3064XL-7VQG100I Datasheet, Xilinx Distributor
XCR3064XL-7VQG100I Details Description
Related parts for XCR3064XL-7VQG100I
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.080DIA TIN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC TX 868MHZ 200MW 28TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 16BI 2C 24TQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf