Xilinx XCV1000-4BG560C
XCV1000-4BG560C picture photo
Mfg. Part Number
XCV1000-4BG560C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Datasheet Download
XCV1000-4BG560C.pdf
Availability of XCV1000-4BG560C
QUANTITY
XCV1000-4BG560C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV1000-4BG560C
Internal Part NumberEIS-XCV1000-4BG560C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan,Virtex FPGA/SCD 18/Oct/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®
Number of LABs/CLBs6144
Number of Logic Elements/Cells27648
Total RAM Bits131072
Number of I/O404
Number of Gates1124022
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case560-LBGA, Metal
Supplier Device Package560-MBGA (42.5x42.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV1000-4BG560C
Related LinksXCV1000, XCV1000-4BG560C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV1000-4BG560C Details Description
Related parts for XCV1000-4BG560C
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO213AB datasheet.pdf