Xilinx XCV200-5FG256C
XCV200-5FG256C picture photo
Mfg. Part Number
XCV200-5FG256C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 256FBGA
Datasheet Download
XCV200-5FG256C.pdf
Availability of XCV200-5FG256C
QUANTITY
XCV200-5FG256C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV200-5FG256C
Internal Part NumberEIS-XCV200-5FG256C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan,Virtex FPGA/SCD 18/Oct/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®
Number of LABs/CLBs1176
Number of Logic Elements/Cells5292
Total RAM Bits57344
Number of I/O176
Number of Gates236666
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV200-5FG256C
Related LinksXCV200-, XCV200-5FG256C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV200-5FG256C Details Description
Related parts for XCV200-5FG256C
IC OPAMP GP 630KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100X.200 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 280POS .6MM FH 8H SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf