Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007300R000B9L
Y0007300R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007300R000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007300R000B9L.pdf
Availability of Y0007300R000B9L
QUANTITY
Y0007300R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007300R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0007300R000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007300R000B9L
Y0007300R000B9L Details Description
Related parts for Y0007300R000B9L
CONN SPRING CONT 44 POS .295 SMD datasheet.pdf