Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0013910K000T0L
Y0013910K000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0013910K000T0L
Brief Description
RES 910K OHM 1W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0013910K000T0L.pdf
Availability of Y0013910K000T0L
QUANTITY
Y0013910K000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0013910K000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0013910K000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)910k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0013910K000T0L
Y0013910K000T0L Details Description
Related parts for Y0013910K000T0L
CONN HSG RCPT 10POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BRAID TINNED COPPER NO CLR 250' datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.8A 108 MOHM datasheet.pdf