Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00152K37000B9L
Y00152K37000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00152K37000B9L
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y00152K37000B9L.pdf
Availability of Y00152K37000B9L
QUANTITY
Y00152K37000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00152K37000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00152K37000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.160" Dia x 0.375" L (4.06mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00152K37000B9L
Y00152K37000B9L Details Description
Related parts for Y00152K37000B9L
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 30A TO-247 datasheet.pdf
RES MO 3W 7.5K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LINEAR SSO-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 3K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf