Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00261R00000B0L
Y00261R00000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00261R00000B0L
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 0.1% 5W
Datasheet Download
Y00261R00000B0L.pdf
Availability of Y00261R00000B0L
QUANTITY
Y00261R00000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00261R00000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00261R00000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesVPR5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Foil
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureScrew Holes
Size / Dimension1.030" L x 0.312" W (26.16mm x 7.93mm)
Height0.450" (11.43mm)
Lead StyleWire Leads
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00261R00000B0L
Y00261R00000B0L Details Description
Related parts for Y00261R00000B0L
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND WHITE 7' datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 3/8" 4.13" datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 24TQFN datasheet.pdf
CAP CER 6PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 6A EFCP datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.733A 2W THT datasheet.pdf