Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005815K0000F0L
Y005815K0000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y005815K0000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 0.3W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y005815K0000F0L.pdf
Availability of Y005815K0000F0L
QUANTITY
Y005815K0000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005815K0000F0L
Internal Part NumberEIS-Y005815K0000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y005815K0000F0L
Y005815K0000F0L Details Description
Related parts for Y005815K0000F0L
IC OPAMP JFET 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 24TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
NOTCHED NUT FOR .2S. RCPT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf