Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058649R000B0L
Y0058649R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058649R000B0L
Brief Description
RES 649 OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0058649R000B0L.pdf
Availability of Y0058649R000B0L
QUANTITY
Y0058649R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058649R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0058649R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058649R000B0L
Y0058649R000B0L Details Description
Related parts for Y0058649R000B0L
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 48V datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A 6TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN CHAMP GUIDE PIN .050 datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H datasheet.pdf