Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00602K43200T0L
Y00602K43200T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00602K43200T0L
Brief Description
RES 2.432K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y00602K43200T0L.pdf
Availability of Y00602K43200T0L
QUANTITY
Y00602K43200T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00602K43200T0L
Internal Part NumberEIS-Y00602K43200T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.432k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00602K43200T0L
Y00602K43200T0L Details Description
Related parts for Y00602K43200T0L
WIRE BUS BAR 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 11POS .100 GOLD datasheet.pdf
HOOK MICRO .025" SQ PIN WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 450MA 350 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 38POS datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-SOIC N datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 18POS PCB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf