Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062168R170T0L
Y0062168R170T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062168R170T0L
Brief Description
RES 168.17 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0062168R170T0L.pdf
Availability of Y0062168R170T0L
QUANTITY
Y0062168R170T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062168R170T0L
Internal Part NumberEIS-Y0062168R170T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)168.17
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062168R170T0L
Y0062168R170T0L Details Description
Related parts for Y0062168R170T0L
IDC CABLE - MCE20K/MC20F/MCE20K datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TEST POINT PC MINIATURE T/H BLUE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
VALVE CONNECTOR 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
METRAL HDR SIG 1MX5R PF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf