Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062909R000V0L
Y0062909R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062909R000V0L
Brief Description
RES 909 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0062909R000V0L.pdf
Availability of Y0062909R000V0L
QUANTITY
Y0062909R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062909R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0062909R000V0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062909R000V0L
Y0062909R000V0L Details Description
Related parts for Y0062909R000V0L
JUMPER-H1500TR/A3048Y/H1500TR 6" datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16SOIC datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 6A RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf