Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075138R500Q0L
Y0075138R500Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075138R500Q0L
Brief Description
RES 138.5 OHM 0.3W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0075138R500Q0L.pdf
Availability of Y0075138R500Q0L
QUANTITY
Y0075138R500Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075138R500Q0L
Internal Part NumberEIS-Y0075138R500Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)138.5
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075138R500Q0L
Y0075138R500Q0L Details Description
Related parts for Y0075138R500Q0L
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 60.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf