Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075390R000B9L
Y0075390R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075390R000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0075390R000B9L.pdf
Availability of Y0075390R000B9L
QUANTITY
Y0075390R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075390R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0075390R000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075390R000B9L
Y0075390R000B9L Details Description
Related parts for Y0075390R000B9L
TRIAC ALTERNISTOR 800V 25A TOP3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 M32 datasheet.pdf
BLZF 5.08/19/180LH SN OR datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf