Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007575K0000F0L
Y007575K0000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y007575K0000F0L
Brief Description
RES 75K OHM 0.3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y007575K0000F0L.pdf
Availability of Y007575K0000F0L
QUANTITY
Y007575K0000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007575K0000F0L
Internal Part NumberEIS-Y007575K0000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007575K0000F0L
Y007575K0000F0L Details Description
Related parts for Y007575K0000F0L
SCR DBL 2SCR 00V 90A ADD-A-PAK datasheet.pdf
IC 12BIT QUAD V-OUT DAC 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 65POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 10ppm 10pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.7A 3DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf