Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079318K7000B0L
Y079318K7000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y079318K7000B0L
Brief Description
RES 18.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y079318K7000B0L.pdf
Availability of Y079318K7000B0L
QUANTITY
Y079318K7000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079318K7000B0L
Internal Part NumberEIS-Y079318K7000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079318K7000B0L
Y079318K7000B0L Details Description
Related parts for Y079318K7000B0L
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 (6 + 2 Power) Position Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf