Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0926100R000B0L
Y0926100R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0926100R000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 8W 0.1% TO220
Datasheet Download
Y0926100R000B0L.pdf
Availability of Y0926100R000B0L
QUANTITY
Y0926100R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0926100R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0926100R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR221
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0926100R000B0L
Y0926100R000B0L Details Description
Related parts for Y0926100R000B0L
OSC XO 48.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf