Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09265R00000A9L
Y09265R00000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09265R00000A9L
Brief Description
RES 5 OHM 8W 0.05% TO220
Datasheet Download
Y09265R00000A9L.pdf
Availability of Y09265R00000A9L
QUANTITY
Y09265R00000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09265R00000A9L
Internal Part NumberEIS-Y09265R00000A9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.05%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09265R00000A9L
Y09265R00000A9L Details Description
Related parts for Y09265R00000A9L
DIODE GEN PURP 300V 40A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 5.62"LX3.25"W datasheet.pdf
PCI EXPRESS 98P(2.3)(G/F)BLACK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80HTQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE UHF 3DB PMT WH datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 115V datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf