Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121179R835T9L
Y1121179R835T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1121179R835T9L
Brief Description
RES SMD 179.835 OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y1121179R835T9L.pdf
Availability of Y1121179R835T9L
QUANTITY
Y1121179R835T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121179R835T9L
Internal Part NumberEIS-Y1121179R835T9L
SeriesSMR1D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)179.835
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1121179R835T9L
Y1121179R835T9L Details Description
Related parts for Y1121179R835T9L
IC REG BCK SEPIC 3.3V 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 35A 600V datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf