Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121402R000T0L
Y1121402R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1121402R000T0L
Brief Description
RES SMD 402OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1121402R000T0L.pdf
Availability of Y1121402R000T0L
QUANTITY
Y1121402R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121402R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1121402R000T0L
SeriesSMR1D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1121402R000T0L
Y1121402R000T0L Details Description
Related parts for Y1121402R000T0L
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 600A TO-264 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
KDS624A SHOT METER 230V datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 550MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf