Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169100R000A9R
Y1169100R000A9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1169100R000A9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100OHM 0.05% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169100R000A9R.pdf
Availability of Y1169100R000A9R
QUANTITY
Y1169100R000A9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169100R000A9R
Internal Part NumberEIS-Y1169100R000A9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169100R000A9R
Y1169100R000A9R Details Description
Related parts for Y1169100R000A9R
CONN RECEPT 5POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
POT LINEAR POSITION datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 24POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RM2P106P106P-0001 200 datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf