Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116910R0000F0L
Y116910R0000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y116910R0000F0L
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116910R0000F0L.pdf
Availability of Y116910R0000F0L
QUANTITY
Y116910R0000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116910R0000F0L
Internal Part NumberEIS-Y116910R0000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116910R0000F0L
Y116910R0000F0L Details Description
Related parts for Y116910R0000F0L
RES SMD 124 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 130 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TRANSITION MODULE 168POS DUAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf