Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1172500R000B9W
Y1172500R000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1172500R000B9W
Brief Description
RES SMD 500 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y1172500R000B9W.pdf
Availability of Y1172500R000B9W
QUANTITY
Y1172500R000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1172500R000B9W
Internal Part NumberEIS-Y1172500R000B9W
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1172500R000B9W
Y1172500R000B9W Details Description
Related parts for Y1172500R000B9W
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS8412 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 50 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 152 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS JAM NUT SKT M12 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 21-43V 1.4A datasheet.pdf
BG STTSHLD ZP 8X10" 100EA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf