Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1442959R500T0L
Y1442959R500T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1442959R500T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 959.5 OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y1442959R500T0L.pdf
Availability of Y1442959R500T0L
QUANTITY
Y1442959R500T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1442959R500T0L
Internal Part NumberEIS-Y1442959R500T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRS92N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)959.5
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1442959R500T0L
Y1442959R500T0L Details Description
Related parts for Y1442959R500T0L
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE WHT datasheet.pdf
RES 24 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6B PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.22A 185 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODES 32VWM 66VC SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf