Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1453160R000A9L
Y1453160R000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1453160R000A9L
Brief Description
RES 160 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y1453160R000A9L.pdf
Availability of Y1453160R000A9L
QUANTITY
Y1453160R000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1453160R000A9L
Internal Part NumberEIS-Y1453160R000A9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1453160R000A9L
Y1453160R000A9L Details Description
Related parts for Y1453160R000A9L
CONN HOUSING MALE 4POS .100 datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 1A 12-ESOP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 64POS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf