Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1453476R000V0L
Y1453476R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1453476R000V0L
Brief Description
RES 476 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y1453476R000V0L.pdf
Availability of Y1453476R000V0L
QUANTITY
Y1453476R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1453476R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y1453476R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)476
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1453476R000V0L
Y1453476R000V0L Details Description
Related parts for Y1453476R000V0L
CONN SPRING 27POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RES 130K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 250K OHM 10% 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DS125DF410 datasheet.pdf
TRAVEL SURGE 3 OUT USB CHARGER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf