Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16065R00000F9W
Y16065R00000F9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16065R00000F9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5 OHM 1W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y16065R00000F9W.pdf
Availability of Y16065R00000F9W
QUANTITY
Y16065R00000F9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16065R00000F9W
Internal Part NumberEIS-Y16065R00000F9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1625ZP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16065R00000F9W
Y16065R00000F9W Details Description
Related parts for Y16065R00000F9W
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
SW ROLLER PLNGR SPDT-DB 9' 250V datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 3' datasheet.pdf
CONN HEADER 22PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 25POS datasheet.pdf
ANT WHIP MC CC 406-430MHZ datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 21-39V 500MA datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf