Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162456R0000A9W
Y162456R0000A9W picture photo
Mfg. Part Number
Y162456R0000A9W
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.05% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y162456R0000A9W.pdf
Availability of Y162456R0000A9W
QUANTITY
Y162456R0000A9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162456R0000A9W
Internal Part NumberEIS-Y162456R0000A9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162456R0000A9W
Y162456R0000A9W Details Description
Related parts for Y162456R0000A9W
IC REG LDO 1.8V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" .50MM 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CARD MARKER 0-9 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 20V FLATPACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf