Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162843K0000Q0W
Y162843K0000Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y162843K0000Q0W
Brief Description
RES SMD 43K OHM 0.02% 3/4W 2512
Datasheet Download
Y162843K0000Q0W.pdf
Availability of Y162843K0000Q0W
QUANTITY
Y162843K0000Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162843K0000Q0W
Internal Part NumberEIS-Y162843K0000Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162843K0000Q0W
Y162843K0000Q0W Details Description
Related parts for Y162843K0000Q0W
FIXED IND 100UH 340MA 1.39 OHM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 6-SNB datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
SFP SMT CAGE BASE 739270050 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf