Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1636200R000Q9R
Y1636200R000Q9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1636200R000Q9R
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
Y1636200R000Q9R.pdf
Availability of Y1636200R000Q9R
QUANTITY
Y1636200R000Q9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1636200R000Q9R
Internal Part NumberEIS-Y1636200R000Q9R
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1636200R000Q9R
Y1636200R000Q9R Details Description
Related parts for Y1636200R000Q9R
RELAY TELECOM DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
IC VIDEO AMP 6CH 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT343 datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf