Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1746250R000B9L
Y1746250R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1746250R000B9L
Brief Description
RES SMD 250 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1746250R000B9L.pdf
Availability of Y1746250R000B9L
QUANTITY
Y1746250R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1746250R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y1746250R000B9L
SeriesSMR3DZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1746250R000B9L
Y1746250R000B9L Details Description
Related parts for Y1746250R000B9L
IDC CABLE - MKC60A/MC60M/X datasheet.pdf
JACK PNL MT IEC1010 BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 5POS GOLD SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 80A I2PAK datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 8UTDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
BLUE BANDPASS FILTER 27MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf