NKK Switches YB15WRKW01-5C12-JB
YB15WRKW01-5C12-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15WRKW01-5C12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15WRKW01-5C12-JB.pdf
Availability of YB15WRKW01-5C12-JB
QUANTITY
YB15WRKW01-5C12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WRKW01-5C12-JB
Internal Part NumberEIS-YB15WRKW01-5C12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WRKW01-5C12-JB
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WRKW01-5C12-JB
Related LinksYB15WRKW0, YB15WRKW01-5C12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WRKW01-5C12-JB Details Description
Related parts for YB15WRKW01-5C12-JB
CONN PLUG 3MM 12POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 3-14V datasheet.pdf
IC MUX 7-PORT MULTIDROP 100FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 13A datasheet.pdf