NKK Switches YB16CKW01-05-CB
YB16CKW01-05-CB picture photo
Mfg. Part Number
YB16CKW01-05-CB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16CKW01-05-CB.pdf
Availability of YB16CKW01-05-CB
QUANTITY
YB16CKW01-05-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16CKW01-05-CB
Internal Part NumberEIS-YB16CKW01-05-CB
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16CKW01-05-CB
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16CKW01-05-CB
Related LinksYB16CKW, YB16CKW01-05-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16CKW01-05-CB Details Description
Related parts for YB16CKW01-05-CB
EVAL MOD FOR BQ2018 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 532MHZ 457MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 300MA 2 OHM TH datasheet.pdf