NKK Switches YB16KKW03-5D05-JB
YB16KKW03-5D05-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16KKW03-5D05-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16KKW03-5D05-JB.pdf
Availability of YB16KKW03-5D05-JB
QUANTITY
YB16KKW03-5D05-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16KKW03-5D05-JB
Internal Part NumberEIS-YB16KKW03-5D05-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16KKW03-5D05-JB
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16KKW03-5D05-JB
Related LinksYB16KKW0, YB16KKW03-5D05-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16KKW03-5D05-JB Details Description
Related parts for YB16KKW03-5D05-JB
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COVER CIRCULAR .413" ID 1000PCS datasheet.pdf
SSD 136GB SCSI datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75V +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 SMA MALE NM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf