NKK Switches YB16WCKW01-5F12-JF
YB16WCKW01-5F12-JF picture photo
Mfg. Part Number
YB16WCKW01-5F12-JF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16WCKW01-5F12-JF.pdf
Availability of YB16WCKW01-5F12-JF
QUANTITY
YB16WCKW01-5F12-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16WCKW01-5F12-JF
Internal Part NumberEIS-YB16WCKW01-5F12-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16WCKW01-5F12-JF
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16WCKW01-5F12-JF
Related LinksYB16WCKW0, YB16WCKW01-5F12-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16WCKW01-5F12-JF Details Description
Related parts for YB16WCKW01-5F12-JF
FAN AXIAL 171.5X55MM 48V MT48B3 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH 8CH PROG 36VQFN datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 5SO datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT 169TFBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf