NKK Switches YB225CWCPW01-5F12-JS
YB225CWCPW01-5F12-JS picture photo
Mfg. Part Number
YB225CWCPW01-5F12-JS
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB225CWCPW01-5F12-JS.pdf
Availability of YB225CWCPW01-5F12-JS
QUANTITY
YB225CWCPW01-5F12-JS Order Process
Ship out your order
Specifications of YB225CWCPW01-5F12-JS
Internal Part NumberEIS-YB225CWCPW01-5F12-JS
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB225CWCPW01-5F12-JS
Related LinksYB225CWCPW, YB225CWCPW01-5F12-JS Datasheet, NKK Switches Distributor
YB225CWCPW01-5F12-JS Details Description
Related parts for YB225CWCPW01-5F12-JS
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
DSUB 8W8 F SOD BRAC G T datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" SNGL datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EJECT HEADER HDR 26 POS 2MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf