NKK Switches YB26WCKW01-5D24-JD
YB26WCKW01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
YB26WCKW01-5D24-JD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB26WCKW01-5D24-JD.pdf
Availability of YB26WCKW01-5D24-JD
QUANTITY
YB26WCKW01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of YB26WCKW01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-YB26WCKW01-5D24-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB26WCKW01-5D24-JD
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C