FFF YF12015000J0G
YF12015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YF12015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 3RD-LEVEL
Datasheet Download
YF12015000J0G.pdf
Availability of YF12015000J0G
QUANTITY
YF12015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YF12015000J0G
Internal Part NumberEIS-YF12015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYF
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Front, Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YF12015000J0G
Related LinksYF1201, YF12015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YF12015000J0G Details Description
Related parts for YF12015000J0G
LED 7-SEG CA .362" ALGAAS RED datasheet.pdf
IC MONITOR SYS TEMP/VOLT 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GREEN COVERSTRIP FOR TECHNOCASE datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 15M datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 9S FIN datasheet.pdf