FFF YQ10215000J0G
YQ10215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YQ10215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB WIR PRO 2-ROWS-R
Datasheet Download
YQ10215000J0G.pdf
Availability of YQ10215000J0G
QUANTITY
YQ10215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YQ10215000J0G
Internal Part NumberEIS-YQ10215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package210
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level5
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YQ10215000J0G
Related LinksYQ1021, YQ10215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YQ10215000J0G Details Description
Related parts for YQ10215000J0G
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 14DIP datasheet.pdf
LED 5MM VERT HIEFF DIFF ORG PCMT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 24POS BLACK datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf