Zilog Z84C0010PEG
Z84C0010PEG picture photo
Mfg. Part Number
Z84C0010PEG
Brief Description
IC MPU Z80 10MHZ 40DIP
Datasheet Download
Z84C0010PEG.pdf
Availability of Z84C0010PEG
QUANTITY
Z84C0010PEG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z84C0010PEG
Internal Part NumberEIS-Z84C0010PEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
SeriesZ80
PackagingTube
Core ProcessorZ80
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8-Bit
Speed10MHz
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case40-DIP (0.620", 15.75mm)
Supplier Device Package40-PDIP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z84C0010PEG
Related LinksZ84C0, Z84C0010PEG Datasheet, Zilog Distributor
Z84C0010PEG Details Description
Related parts for Z84C0010PEG
KIT STAFETY BANANA PLUG 10/PCS datasheet.pdf
DOOR STEEL 48.75X19.33" BLACK datasheet.pdf
CONN SPRING 18POS DUAL .315 SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 90POS datasheet.pdf
CONN SSL SOCKET 2POS 3MM datasheet.pdf