Vishay Semiconductor/Diodes Division ZMY20-GS08
ZMY20-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
ZMY20-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 1W DO213AB
Datasheet Download
ZMY20-GS08.pdf
Availability of ZMY20-GS08
QUANTITY
ZMY20-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZMY20-GS08
Internal Part NumberEIS-ZMY20-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)12 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZMY20-GS08
Related LinksZMY20, ZMY20-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZMY20-GS08 Details Description
Related parts for ZMY20-GS08
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
FUSE AUTO 300A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.100" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 4.93K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 55V 5.1A 8SOIC datasheet.pdf
NUT M12X1 25 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
FERRITE CHIP 0603 220 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 44POS 0.4MM SMD datasheet.pdf