Vishay Semiconductor/Diodes Division ZMY36-GS08
ZMY36-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
ZMY36-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 36V 1W DO213AB
Datasheet Download
ZMY36-GS08.pdf
Availability of ZMY36-GS08
QUANTITY
ZMY36-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZMY36-GS08
Internal Part NumberEIS-ZMY36-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZMY36-GS08
Related LinksZMY36, ZMY36-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZMY36-GS08 Details Description
Related parts for ZMY36-GS08
LED PNLMT 1" 125VAC WT FLAT BLUE datasheet.pdf
SIDAC/FUSE 12CHP 200V 400A 20SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 4.2UH 9.83A 7.9 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf